Nepríjemná alergia na ambróziu sa prejavuje zápalom spojiviek, nádchou, ekzémom, ale aj prieduškovou astmou. Tá sa objavuje, keď sa alergia nelieči alebo sa jej príznaky iba dlhodobo potláčajú. Odborníci preto odporúčajú liečbu alergénovou imunoterapiou. V súčasnosti ju využíva iba 10 % pacientov na Slovensku, napriek tomu, že je dostupná.

Imunoterapia dokáže alergikom priniesť vyššiu kvalitu života

S liečbou je dôležité začať čo najskôr, ideálne ihneď po skončení sezóny, teda začiatkom novembra. Čím skôr sa začne, tým lepšia je pre pacienta ďalšia sezóna. Ide o liečbu, pri ktorej je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je „vytrénovať“ imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať.

Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy. Liečba má trvať minimálne tri roky, sústavne a nezávisle od ročného obdobia, pretože alergia je chronické zápalové ochorenie a alergény vyvolávajú v dýchacích cestách alergický zápal, ktorý je prítomný aj vtedy, keď pacient nemá príznaky – tzv. minimálny pretrvávajúci zápal. Trvalou (celoročnou) liečbou je možné zápal kontrolovať a predchádzať jeho vzplanutiam. To zabezpečí pretrvávajúcu toleranciu voči alergénom, zníženiu potreby symptomatickej liečby a lepšiu kvalitu života.

Alergia v súčasnosti postihuje 1 z 3 ľudí a podľa odhadov ňou do roku 2025 bude trpieť až polovica svetovej populácie.

Napriek tomu veľká časť pacientov nie je správne diagnostikovaná a liečená. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce vo svete a v oblasti kvality života predstavujú nielen spoločenskú, ale aj ekonomickú záťaž.

Od jari je imunoterapia dostupná aj pre deti

Alergológovia uvádzajú, že je dôležité pristupovať k alergii ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby.

Alergénová imunoterapia sa dá podávať vo forme injekcií, či roztokov. Dnes je však už k dispozícii aj najmodernejšia liečba vo forme rýchlorozpustných tabliet pod jazyk. Od jari 2021 je táto liečba dostupná aj pre deti s alergiou na peľ ambrózie. Alergénová imunoterapia je totiž vhodná už pre päťročných alergikov.

Ambrózia spôsobuje ťažkosti čoraz väčšiemu počtu ľudí

Peľ je jedným z najčastejších príčin alergie, teda prehnanej reakcie imunitného systému na niečo, čo sa bežne vyskytuje v prírode. Peľové zrná sú veľmi malé, okom ich nevidieť. Ich prítomnosť v ovzduší spôsobuje sezónnu alergiu u citlivých ľudí. Alergia zvyčajne vzniká, keď sa dostatočné množstvo peľu rozšíri do ovzdušia pomocou vetra.

Ambrózia patrí medzi invázne buriny a je veľmi nebezpečná, pretože spôsobuje výrazné alergické prejavy a mnohým ľuďom symptomatická liečba (antihistaminiká, spreje do nosa, kvapky do očí) nestačí. Patrí medzi rastliny s bohatou produkciou peľu – jedna rastlina vyprodukuje až niekoľko miliárd peľových zŕn, pričom prahové množstvo pre vyvolanie symptómov je už dvadsať peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Peľové zrnko ambrózie navyše preletí aj viac ako 600 km. Aj preto alergikov na ambróziu pribúda a alergia na peľ ambrózie je po alergii na peľ tráv a na peľ brezy ďalším najvýznamnejším alergénom v našej oblasti.

Návrat hore